Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Bożejowice - Dom Ludowy, plac zabaw, boiska sportowe oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny

Panorama Gryfowa Śląskiego

Zamek Czocha - najatrakcyjniejszy zabytek w Gminie Leśna

Miasto Bolesławiec

Miasto Bolesławiec

 

 

Bolesławiec przyjazne miasto

 

 

Położony w południowo-zachodniej części Polski Bolesławiec cieszy się sławą jednego z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Wyrósł w rozwidleniu dwóch rzek  Bobru i Kwisy, pośród największego w tej części kraju kompleksu lasów zwanego Borami Dolnośląskimi. Chlubą miasta są cenne zabytki. Gród otrzymał przywilej lokacyjny przed rokiem 1251. W późniejszych wiekach miasto rozkwitło, dzięki przywilejowi warzenia piwa, dochody czerpano także z rzemiosła i handlu.

Współczesny Bolesławiec to dynamicznie rozwijający się ośrodek przemysłowo-usługowy. Jest siedzibą powiatu i domem dla blisko 40 tys. mieszkańców. Do jego atutów należy korzystne położenie przy historycznych szlakach, a obecnie trasach tranzytowych z Wrocławia do Drezna, znad Bałtyku na południe Europy. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Turystów urzeknie ciekawa historia, malownicze zakątki i oryginalne wyroby ceramiczne. Szczególna pozycję Bolesławca i osiągnięcia jego mieszkańców uznane zostały przez Radę Europy, która uhonorowała miasto w 2012 r. Tablicą Honorową Rady Europy.

 

Spotkanie z przeszłością

 

Spacer po mieście warto zacząć na Starym Rynku, wokół którego wznoszą się gotyckie, renesansowe i barokowe kamieniczki z kolorowymi fasadami. Pośrodku rynku wyróżnia się budynek Ratusza z XVI w. ze strzelistą wieżą i pięknymi portalami. Cennym zabytkiem jest również kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, którego wnętrze skrywa przepiękny barokowy ołtarz z 1725 roku oraz zabytkową chrzcielnicę i ambonę z XVIII wieku. Nierozerwalnie w bolesławiecki pejzaż wpisały się odrestaurowane fragmenty baszt i murów obronnych, ciekawie wkomponowane w nowszą zabudowę, wzdłuż których wiedzie historyczna trasa spacerowa. Godny uwagi jest wielki neogotycki gmach Sądu Rejonowego, neoklasycystyczny obiekt Teatru Starego oraz pomnik projektu Karla Schinkla wzniesiony na cześć zmarłego w Bolesławcu feldmarszałka Michaiła Kutuzowa. Architektoniczną „perełkę” miasta stanowi ponadto 450-metrowy wiadukt kolejowy z ciosanych kamieni, zaliczany do najciekawszych zabytków techniki w Polsce.

 

Glina – największy skarb

 

W Polsce i nie tylko Bolesławiec słynie z ceramiki. Dzięki bogatym złożom glin kamionkowych występujących w dorzeczu Bobru i Kwisy, już w XVII wieku zyskał rangę ważnego centrum garncarstwa. Obecnie charakterystyczne bolesławieckie wyroby - misy, dzbany, talerze – zdobione metodą stempelkową eksportowane są do wielu krajów, stanowiąc znak rozpoznawczy i najlepszą promocję miasta na całym świecie. Wielowiekowe tradycje wytwarzania szlachetnej kamionki także i dziś przyciągają do Bolesławca rzesze ceramików i artystów rzeźbiarzy, którzy od blisko 40 lat spotykają się na Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim.

Ogromną popularnością cieszy się też coroczne Bolesławieckie Święto Ceramiki, które odbywa się tradycyjnie w przedostatni weekend sierpnia. Podczas święta, które organizowane jest już od prawie 30 lat, można kupić oryginalne dzieła sztuki ceramicznej podczas jednego z największych europejskich kiermaszów ceramiki. W ceramicznych piecach zbudowanych w plenerze według autorskich projektów znanych artystów ceramików, publiczność poznaje proces wypału ceramiki. Każdy może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wyrobów ceramicznych tocząc na kole garncarskim, lepiąc w glinie oraz ręcznie malując ceramikę pod okiem mistrzów garncarstwa. Lokalne zakłady otwarte są dla publiczności, która ma możliwość  obserwowania procesu produkcji ceramiki .

Tej pięciodniowej imprezie towarzyszą koncerty gwiazd sceny muzycznej, giełda staroci oraz wyśmienita kuchnia. Okazałe zbiory bolesławieckiej kamionki zgromadzone są w Muzeum Ceramiki.

 

W wolnym czasie

 

W Bolesławcu nie sposób się nudzić. Bogatą ofertę kulturalną proponują: Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Muzeum Ceramiki, Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Wiedzy, Młodzieżowy Dom Kultury, organizując liczne koncerty, przedstawienia, warsztaty artystyczne, występy kabaretowe czy wystawy.

Dla amatorów sportu ofertę przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Mają oni do dyspozycji park wodny z zapleczem odnowy biologicznej, stadion, boiska, sale gimnastyczne, korty tenisowe, skate park, pumptrack, zbiornik wodny z kompleksem rekreacyjno-wypoczynkowym oraz  baseny kąpielowe.

 

Jeśli będziesz w okolicy ...

 

Malownicze okolice Bolesławca są idealnym miejscem do wypadów za miasto. Pobliskie zbiorniki wodne to raj dla wędkarzy zaś stadniny koni i otaczające je lasy są doskonałym azylem dla tych, którzy pragną wypocząć w ciszy, na łonie przyrody. W okolicy oznakowano sieć tras rowerowych – luzycebory.pl.

 

 

Serdecznie zapraszamy do Polskiej Stolicy Ceramiki.

www.boleslawiec.eu

http://swietoceramiki.pl