Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Bożejowice - Dom Ludowy, plac zabaw, boiska sportowe oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny

Panorama Gryfowa Śląskiego

Zamek Czocha - najatrakcyjniejszy zabytek w Gminie Leśna

Gmina Lubań

Gmina Lubań

Gmina Lubań, zajmuje powierzchnię 14 234 ha i położona jest w zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie lubańskim. Administracja gminna składa się z 12 sołectw: Jałowiec, Henryków Lubański, Kościelnik, Kościelniki Dolne, Mściszów, Nawojów Łużycki, Nawojów Śląski, Pisarzowice, Radogoszcz, Radostów Dolny i Radostów Średni (wspólne sołectwo), Radostów Górny, Uniegoszcz.

 

Gmina Lubań położona jest w malowniczej dolinie Kwisy i wyróżnia się dużymi walorami przyrodniczo - krajobrazowymi. Niewątpliwie do atrakcji gminy należy rosnący w Henrykowie Lubańskim cis pospolity „HENRYK”- pomnik przyrody i jednocześnie symbol gminy, uznawany za najstarsze drzewo w Polsce i najprawdopodobniej w Europie. (szacowany wiek ocenia się na 1200, 1300, a nawet 1500 lat). Ponadto, do ciekawych i atrakcyjnych miejsc w gminie można zaliczyć: wyrobisko glinki kaolinowej - powierzchniowy pomnik przyrody w Nawojowie Łużyckim, aleja lipowa przy kompleksie falworczno-pałacowym w Jałowcu, aleja dębowa (potocznie nazywana drogą przez "dęby") łącząca Radostów Średni z Uniegoszczą, wyeksploatowane wyrobisko bazaltu znajdujące się na Górze Ostróżek (dawniej kopalnia "Uniegoszcz").

 

Gmina Lubań to obszar atrakcyjny pod względem turystycznym. Jest to miejsce, które posiada predyspozycje do rozwoju takich form wypoczynku jak: wędkarstwo, turystyka wędrówkowa czy też wypoczynek świąteczny oraz turystyka krajoznawcza. Miłośnicy sportu i rekreacji znajdą u nas ciekawe trasy piesze, ścieżki do uprawiania nordic walking, sieć szlaków turystycznych i ścieżki rowerowe, które stwarzają okazje do poznawania licznych atrakcji przyrodniczych i zabytkowych. Godnym uwagi jest szlak pielgrzymkowy Św. Jakuba. Dla miłośników jazdy konnej są wytyczone i oznakowane szlaki konne, których trasy łączą się z siecią tras całego Pogórza Izerskiego. Niebywałą atrakcją gminy jest też tor motocrossowy znajdujący się w Jałowcu.

 

Gmina Lubań to miejsce szczególne także dlatego, że właśnie tutaj znajdziemy zabytki historii, które pozostawiły kolejne stulecia i style. Pałace, kościoły, dwory, zabytki parkowe i wiele pomników przyrody – to niebywałe bogactwo tej części Polski. Wśród licznych zabytków na pierwszy plan wysuwa się renesansowy dwór pochodzący z lat 1570-1571 z pięknie zdobionymi dwukondygnacyjnymi krużgankami w Nawojowie Łużyckim, zespół kościelny z 2 połowy XVIII wieku, na który składa się kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja oraz mur cmentarza z podcieniami i bramą w Henrykowie Lubańskim lub Krzyże Pokutne z XIV-XVI wieku, które znajdują się w miejscowości Mściszów i Nawojów Łużycki.

 

Niepowtarzalny klimat gminy tworzą imprezy kulturalne. Do najważniejszych należą HENRYKI, organizowane w Henrykowie Lubańskim,  będące jedną z największych cyklicznych imprez plenerowych. To dwudniowe święto, podczas którego króluje muzyka rozrywkowa, ma już swoje rzesze fanów. Henryki to przede wszystkim dobra zabawa i świetna atmosfera. Każdego roku na scenie plenerowej w centralnej części miejscowości prezentujemy bogatą ofertę działań kulturalnych i rozrywkowych.

 

Gmina Lubań urzeka pięknem swojego krajobrazu i zachęca do odwiedzin, a turyści mogą liczyć na gościnność, życzliwość i serdeczne przyjęcie.

 

Serdecznie zapraszamy.