Związek Gmin "Kwisa"

Gmina Gryfów Śląski

Gmina Gryfów Śląski

Gmina Gryfów Śląski leży w południowo- zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie lwóweckim. Rozpościera się na Pogórzu Izerskim na średniej wysokości 325 m n.p.m. Przez gminę przepływa rzeka Kwisa, w której górnym biegu, między Leśną a Gryfowem, znajdują się zbiorniki zaporowe, na terenie gminy- Jezioro Złotnickie.

Gmina Gryfów Śl. zajmuje powierzchnię 6661 ha,  zamieszkuje ją ok. 10 tys. osób, z tego ok. 7 tys. w mieście, pozostali w 7 sołectwach: Krzewie Wielkie, Młyńsko, Proszówka, Rząsiny, Ubocze, Wieża oraz Wolbromów.

W roku 1242 Bolesław Rogatka nadał Gryfowowi prawa miejskie na wzór zachodni. Ważną datą w historii miasta jest 23.08.1354 r., kiedy to Bolko II – książę świdnicko – jaworski nadał miastu szereg praw, sporządzonych według prawa lwóweckiego.

 

         Malowniczo położona na Pogórzu Izerskim gmina Gryfów Śląski zachwyci każdego, kto do niej zawita. Liczne pagórki tworzą wspaniałe punkty widokowe na Góry Izerskie i Karkonosze. Rzeka Kwisa i Jezioro Złotnickie przyciągają turystów i wędkarzy, dzięki bogactwu różnorodnych gatunków ryb występujących w ich wodach.

         Gości ceniących historię i zabytki zainteresuje uroczy rynek miasta z ratuszem, nad którym góruje widoczna z daleka wieża, jedyna taka na Dolnym Śląsku. Jest to również wspaniały punkt widokowy.

         Rynek otaczają zabytkowe renesansowe i barokowe kamieniczki, a na placu ratuszowym króluje zabytkowa fontanna przypominająca jedną z ciekawych historii dawnego miasta.

W pobliżu rynku znajduje się piękny późnogotycki kościół z kaplicą, w której mieści się epitafium rodziny Schaffgotschów.

         Uprawiającym turystykę aktywną polecamy liczne trasy piesze i rowerowe, jak również do jazdy konnej, przy których zlokalizowane są ciekawe zabytki naszej gminy m. in. ruiny Zamku Gryf, kapliczka św. Anny w Proszówce, ruiny Zamku Podskale w Rząsinach oraz liczne  pałace i kościoły.

         W Gryfowie rzeka Kwisa co roku obchodzi w czerwcu swoje święto - Kwisonalia. Wędkarze mają możliwość udziału w różnych zawodach wędkarskich. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Organizowane są liczne koncerty i konkursy związane z wodą oraz gastronomią rybną, w tym  turniej kulinarny „Smaki Kwisy”.

Turyści  pragnący zatrzymać się na dłuższy pobyt mają do wyboru gospodarstwa agroturystyczne w atrakcyjnie położonych miejscach lub ośrodki wypoczynkowe nad jeziorami:  Złotnickim i Leśniańskim.