Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Bożejowice - Dom Ludowy, plac zabaw, boiska sportowe oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny

Panorama Gryfowa Śląskiego

Zamek Czocha - najatrakcyjniejszy zabytek w Gminie Leśna

Gmina Lubomierz

Gmina Lubomierz

Gmina Lubomierz jest małą liczącą ok 6 tyś. mieszkańców jednostką samorządu terytorialnego. Lubomierz oraz okoliczne wsie należące do gminy są położone w południowo zachodniej części Polski na Pogórzu Izerskim. Na terenie tym dominuje malowniczy krajobraz podgórski. Niewątpliwym atutem Gminy Lubomierz jest urokliwy krajobraz, bogactwo zabytków i atrakcji turystycznych znajdujących się nie tylko na terenie samej Gminy ale jej niedalekiego sąsiedztwie.

Miasteczko Lubomierz to architektoniczna perła Dolnego Śląska. Nie zniszczony przez II Wojnę Światową zachował kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych.  Lubomierz otrzymał prawa miejskie w 1291 roku od Księcia Bolka I Świdnickiego. Symbolem świetności Lubomierza jest górujący do dziś nad miasteczkiem kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa. W świątyni możemy obejrzeć niedawno odnalezione relikwie świętych, gromadzone przez ponad 500 lat przez siostry zakonne oraz unikatowy zbiór ornatów i szat liturgicznych.

W 2019r. przeprowadzono rewitalizację Lubomierza poprzez poprawę estetyki zabytkowego układu urbanistycznego miasta oraz modernizację zabytkowych budynków przy Placu Wolności 67 i ul. Kowalskiego 1. Atrakcyjna i ciekawa jest płyta rynku wykonana ze starej kostki bazaltowej tzw. „kocie łby”, która podczas rewitalizacji została uzupełniona i ponownie ułożona. Zrewitalizowano budynek, w którym znajduje się muzeum Kargula i Pawlaka tzw. dawny Dom Płócienników, budynek pochodzący z XVI w, siedziba cechu Płócienników. Budynek sam w sobie jest atrakcją z uwagi na bogate walory architektoniczne oraz odtworzone podczas rewitalizacji sgraffito.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt wykorzystania malowniczej scenerii Lubomierza do nakręcenia wielu filmów fabularnych m.in.: „Krzyż Walecznych”, „Daleko na zachodzie”, „Maratończyk”, „Kocham kino”, „Zakład”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, na czele z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego: „Sami swoi”. Rokrocznie od przeszło 20 lat organizuje się w Lubomierzu Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, podczas którego odbywają się pokazy, festiwale, koncerty i spotkania z ludźmi związanymi z kulturą filmową.

Warte odwiedzenia są także inne miejscowości w Gminie Lubomierz takie jak Maciejowiec w którym znajduje się pałac i park z kaplicą-mauzoleum a nieopodal Dziki Wąwóz, ciekawa atrakcja przyrodnicza. W poszukiwaniu ciekawostek historycznych warto odwiedzić Popielówek, gdzie w roku 1947 założona została antykomunistyczna organizacja - Żandarmeria Sił Podziemnych. Bogata w atrakcje turystyczne jest Pławna, w której można obejrzeć Arkę Noego, Galerię Miliński, Zamek Śląskich Legend, Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych a także przejść się na spacer urokliwą drogą krzyżową. Pozostałe okoliczne wsie, stanowią atrakcyjne miejsca turystyki pieszej jak i rowerowej.

Linki:

http://www.lubomierz.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&sub=3&menu=2&strona=1&schemat=

https://www.lck.org.pl/

https://www.facebook.com/lcklubomierz/

Żandarmeria Sił Podziemnych