Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Bożejowice - Dom Ludowy, plac zabaw, boiska sportowe oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny

Panorama Gryfowa Śląskiego

Zamek Czocha - najatrakcyjniejszy zabytek w Gminie Leśna

Gmina Lwówek Śląski

Gmina Lwówek Śląski

 

                 Gmina Lwówek Śląski posiada wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe, niezwykłe zabytki, rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcyjne szlaki turystyczne oraz szereg imprez kulturalnych. Dlatego też każdego roku odwiedza nas coraz więcej turystów.  

              Lwówek Śląski należy do najstarszych miast w kraju, dzięki lokacji księcia piastowskiego Henryka Brodatego przeprowadzonej w 1217 r. To właśnie w naszym mieście zorganizowany został pierwszy turniej rycerski na ziemiach polskich (1243), a Bernard Zwinny pod koniec XIII w. ulokował tutaj stolicę własnego księstwa.

                  Nasza gmina daje możliwość uprawiania wszelkich form turystyki aktywnej i sportu tj. ścieżki rowerowe i konne, pumtrack, kort tenisowy, otwarte siłownie, liczne place zabaw, nowy basen. Na Zbiorniku Rakowickim znajdziemy przystań z wypożyczalnią rowerów wodnych oraz bazę do uprawiania wakeboardingu. Na zwolenników bystrego nurtu czeka kajak lub ponton podczas spływu po rzece Bóbr! Z kolei miłośników geoturystyki zainteresuje Szwajcaria Lwówecka, malownicze zgrupowanie form skalnych z niezwykłą panoramą ze szczytu.

                  Warto też udać się na spacer po pełnym uroku parku miejskim, gdzie organizujemy koncerty. Podczas dalszej wędrówki można ruszyć zielonymi skwerami wzdłuż murów obronnych, co ważne, jednych z najlepiej zachowanych w Polsce! Wartość lwóweckiego systemu dawnych fortyfikacji podnosi fakt, iż zachowały się wieże bramne, baszty i basteje. Podczas spaceru po plantach zobaczyć będzie można ciekawe pomniki, Fontannę z Czaplą oraz wiele odrestaurowanych zabytków, jak klasztor O. Franciszkanów i przylegający doń kościół parafialny pw. św. Franciszka z Asyżu.

                 Najstarszym zabytkiem sakralnym w mieście jest XIII-wieczny kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z monumentalną, dwuwieżową fasadą, którą wzniósł rycerski zakon joannitów. Obok świątyni znajduje się gotycka kaplica św. Krzyża. Interesujący jest również Pałac Książęcy (obecnie siedziba Urzędu Gminy i Miasta Lwówek  Śl.), który w drugiej połowie XIX w. słynął z organizowanych w jego wnętrzach koncertów z udziałem najwybitniejszych muzyków europejskich (Liszt, Berlioz, Wagner). Ruszając nieco dalej, warto obejrzeć dawne rezydencje, jak Zamek Płakowice, albo Pałac Brunów, gdzie obecnie znajduje się hotel.

               Spośród innych zabytków warto zwiedzić gotycko-renesansowy ratusz, bez wątpienia jeden z najcenniejszych w tej części Europy. Jego piękno podkreślają freski na ścianach Sali Ławy Sądowej, witraże i bajkowe płaskorzeźby w Sali Ślubów oraz przepiękne sklepienia w Wielkiej Sieni i Sali Mieszczańskiej. W rynku uwagę przykują dodatkowo: Fontanna z Lwem, Wodotrysk z Sową, czy Fontanna Sukienników, upamiętniająca dawne źródło bogactwa miasta. Na dolnym rynku znajduje się pręgierz, przy którym przed wiekami karano przestępców.

              Na koniec musimy przypomnieć o największej imprezie mineralogicznej w Polsce. Lwóweckie Lato Agatowe organizowane jest w centrum miasta w połowie lipca. Przez trzy dni kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata prezentowane są na wystawach i giełdzie minerałów.

Bogactwo zabytków, piękne krajobrazy i bogate złoża minerałów przyciągają rzesze turystów i poszukiwaczy skarbów ziemi, których miłe wspomnienia są najlepszą wizytówką regionu.