Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Bożejowice - Dom Ludowy, plac zabaw, boiska sportowe oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny

Panorama Gryfowa Śląskiego

Zamek Czocha - najatrakcyjniejszy zabytek w Gminie Leśna

Gmina Mirsk

Gmina Mirsk

              Gmina Mirsk jest położona w malowniczej części województwa dolnośląskiego w powiecie lwóweckim, na Pogórzu Izerskim oraz w Górach Izerskich, tuż przy granicy z Czechami. W skład gminy wchodzi 17 sołectw: Brzeziniec, Gajówka, Giebułtów, Gierczyn, Grudza, Kamień, Karłowiec, Kłopotnica, Kotlina, Krobica, Kwieciszowice, Mlądz, Mroczkowie, Orłowice, Proszowa, Przecznica, Rębiszów oraz miasto Mirsk. Przez teren gminy przepływa rzeka urokliwa rzeka Kwisa, która swój początek bierze właśnie w Górach Izerskich, a także przecinająca je Izera uznawana za najzimniejszą rzekę w Polsce. Obszar gminy należy do jednego z najatrakcyjniejszych turystycznie w województwie dolnośląskim. Największym atutem gminy jest jej położenie. Bogactwo łąk, pagórków i lasów sprzyja wypoczywaniu i relaksowaniu się, ale Gmina Mirsk ma do zaoferowania znacznie więcej.

               Historycznie Mirskowi dał początek folwark założony nad Kwisą przez właścicieli zamku Czocha. Mirsk powstał w miejscu, gdzie stary trakt handlowy z Jeleniej Góry do Żytawy przekraczał Kwisę. W 1319 r. osada wraz z całym Okręgiem Kwisy przyłączona została do księstwa jaworskiego, a Książę Henryk Jaworski podniósł Mirsk do rangi miasta na prawie lwóweckim przed 1337r. (według pewnych źródeł w 1329r.) i nadał nowy herb przedstawiający sokoła z upolowanym ptakiem w dziobie. Pod panowaniem Jana Luksemburskiego Mirsk pozostał przy Śląsku. Od tego czasu miasto związane było z zamkiem Gryf i stanowiło prywatną posiadłość Schaffgotschów.

               Gmina Mirsk jest bardzo atrakcyjnym zakątkiem Polski nie tylko z powodu Gór Izerskich. Jedną z najbardziej intrygujących atrakcji jest Geopark, czyli podziemna trasa turystyczna w Kopalni św. Jan w Krobicy wraz z 8-kilometrową ścieżką naziemną, która wiedzie śladami robót górniczych prowadzonych przed wiekami, w rejonie złoża rud cyny w kierunku Kotliny i Gierczyna, aż do Przecznicy. Podziemna trasa turystyczna została utworzona w oparciu o zespół historycznych wyrobisk górniczych: XVI-wiecznej sztolni Św. Jan i wykonanej w wieku XVIII sztolni Św. Leopold połączonych szybem międzypoziomowym św. Jan. Udostępniony do zwiedzania fragment wyrobisk podziemnych ma długość ok. 350m. Charakter trasy oddaje realia dawnych kopalń, gdy w chodnikach pracowali górnicy, którzy pyrlikami uderzając w żelazka kruszyli skały. Chętnie odwiedzanym miejscem jest także mirski rynek ze swoimi zabytkami architektonicznymi, m.in.: ratuszem z ok. 1559r. zrewitalizowanym wraz z otoczeniem, późnogotycko-renesansowym kościołem pw. Zwiastowania NMP- również odnowionym, ruinami kościoła ewangelickiego z 1757 r. z wieżą z 1880r. czy zrewitalizowaną wieżą ciśnień udostępnioną do zwiedzania. Wokół rynku znajdują się liczne kamienice o cechach architektury barokowej, wiele z nich zostało zrewitalizowanych. W Gminie Mirsk jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest Stóg Izerski (1108 m n.p.m.) ze schroniskiem oraz górną stacją kolei gondolowej, a także Hala Izerska uznawana za polski biegun zimna. Dzięki 8-osobowym gondolkom kolej jest w stanie wywieźć na Stóg Izerski w ciągu godziny 2400 osób. Kolej funkcjonuje przez cały rok i jest dostępna zarówno dla narciarzy, jak i turystów korzystających ze szlaków w Górach Izerskich. Od górnej stacji rozpoczyna się trasa narciarska o długości 2500 m, oświetlona, z systemem naśnieżania. Dużą popularnością cieszą się szlaki piesze, rowerowe czy biegowe. Natomiast miłośnicy ciszy, spokoju i relaksu chętniej wybierają Grzbiet Kamienicki z Sępią Górą, na której znajduje się skała Biały Kamień. Dzięki dbałości o historię regionu i zaangażowaniu mieszkańców, oferta rękodzielnicza, rekreacyjna oraz kulturalna jest bardzo bogata. Duża ilość miejsc noclegowych i ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie.