Związek Gmin "Kwisa"

Gmina Osiecznica

Gmina Osiecznica

Osiecznica - Przyjazna Gmina

Gmina Osiecznica to gmina wiejska w powiecie bolesławieckim, w województwie dolnośląskim,. Siedzibą władz gminy jest miejscowość Osiecznica. Według danych z 31 grudnia 2020 r. gminę zamieszkiwało 7005 osób. Gmina zajmuje obszar 437,1 km2. W skład gminy wchodzą miejscowości: Osiecznica, Kliczków, Parowa, Bronowiec, Poświętne, Ołobok, Przejęsław, Ławszowa, Luboszów, Osieczów, Tomisław, Świętoszów, Leśny Dwór.

Gminę Osiecznica charakteryzuje bardzo dobra infrastruktura społeczno-edukacyjna, wyremontowane drogi, baza sportowo - rekreacyjna, kryty basen, kilometry tras rowerowych i konnych, a także szlaków wodnych po Kwisie. 80% gminy to lasy zwane płucami Województwa Dolnośląskiego.

Dobre skomunikowanie z regionem

Gmina Osiecznica dysponuje bardzo dobrą siecią drogową. Wyremontowano zarówno drogi gminne jak i powiatowe oraz wojewódzkie. Z Osiecznicy można szybko i sprawnie dojechać do Wrocławia oraz Berlina ( przez gminę przebiegają dwie autostrady: A4 i A18), a także do takich miejscowości regionu jak Świeradów Zdrój, Jelenia Góra, Bolesławiec czy Żagań. Główne trakty, z myślą o bezpieczeństwie użytkowników wyposażone zostały zarówno w chodniki jak i  nowoczesne oświetlenie uliczne.

Atrakcje turystyczne i baza sportowo - rekreacyjna, podstawą rozwoju Gminy

Osiecznica posiada szereg walorów turystycznych. Przez Gminę przepływa przepiękna rzeka Kwisa, a jej spokoju nie zakłóca uciążliwy przemysł. Te walory są istotne dla całego regionu i z tego powodu gmina jest postrzegana jako ,,zielone płuca” województwa. Przez gminę przebiegają malownicze trasy rowerowe. Przez gminę przebiega szlak konny na odcinku Kliczków-Przewóz. Na Kwisie wyznaczono szlak kajakowy i pontonowy, po którym organizowane są spływy w okresie letnim. Ponadto panują tu dobre warunki do wypoczynku rodzin z dziećmi: spacery po lesie, nordic walking, agroturystyka.

Największą atrakcją turystyczną gminy jest Zamek Kliczków. Co roku odbywa się tutaj słynna majówka połączona z turniejem rycerskim. Biorą w niej udział drużyny z kilku europejskich krajów i  walczą o zamek w Kliczkowie. W Kliczkowie znajduje się jedyny w Europie cmentarz koński. W miejscowości Kliczków mieszkał w latach 1948-55 znany reżyser teatralny i operowy, aktor, scenarzysta, scenograf  Henryk Baranowski. Na budynku w którym mieszkał jest tablica pamiątkowa, a nieopodal znajduje się ławeczka edukacyjna, z której to dowiadujemy się o twórczości tego wybitnego artysty.

W Osiecznicy urodził się w 1749  niemiecki geolog i mineralog Abraham Gottlob Werner. Stworzył wczesną nazwę geologii – geognozję. Wykładał geognozję na Akademii Górniczej we Freibergu. Stworzył również teorię neptunizmu oraz systematykę minerałów opartą na ich cechach zewnętrznych. Na budynku w którym się urodził widnieje tablica pamiątkowa. Nieopodal znajduje się 2-kilometrowa geologiczna ścieżka dydaktyczna. Sześć punktów ścieżki dydaktycznej wraz z tablicami przedstawia w obrazowy sposób historię powstania skał i zjawisk geologicznych związanych z ich utworzeniem.

Ciekawostką turystyczną jest także miejscowość Luboszów zamieszkała tylko przez dwóch mieszkańców. Jednym z nich jest Jerzy Słonecki, pszczelarz znany w całym kraju, który razem z żoną prowadzi małe muzeum pszczelarstwa, co jest sporą atrakcją dla turystów. Na terenie gminy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne oferujące również lokalne produkty tj: potrawy z dziczyzny i grzybów.

Każdego roku w czerwcu Gmina organizuje Skate Maraton. To ogólnopolska impreza dla rolkarzy, w której bierze udział kilkuset uczestników, w tym również z Czech i Niemiec. Zawodnicy ścigają się na rolkach po drogach Gminy Osiecznica, na trasie maratonu tj. 42,2 km. Impreza jest jedną z cyklu Grand Prix, w Osiecznicy ścigają się najlepsi Polscy i zagraniczni rolkarze.

Zapraszamy wszystkich – u nas odpoczniecie !