Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Bożejowice - Dom Ludowy, plac zabaw, boiska sportowe oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny

Panorama Gryfowa Śląskiego

Zamek Czocha - najatrakcyjniejszy zabytek w Gminie Leśna

Gmina Warta Bolesławiecka

GMINA WARTA BOLESŁAWIECKA

GMINA WARTA BOLESŁAWIECKA

Powierzchnia 110,9 km2, wskaźnik lesistości 22%, liczba mieszkańców 8406

 

Gmina Warta Bolesławiecka leży w powiecie bolesławieckim w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Krajobraz gminy tworzą tu liczne wzgórza i grzbiety wododziałowe. Przez teren gminy biegnie  międzynarodowa magistrala kolejowa E30 oraz autostrada A4. Czyste powietrze, bogactwo środowiska przyrodniczego oraz duża powierzchnia lasów tworzą swoisty mikroklimat. Przez teren gminy przebiegają cztery szlaki rowerowe; czarny, czerwony, żółty, niebieski. Korzystając ze szlaków rowerowych natkniemy się na miejsca warte zwiedzenia jak: zabytkowe kościoły, parki dworskie, park zamkowy, liczne pomniki przyrody np. 350 –letni dąb „ Dionizy” znajdujący się w sąsiedztwie Złotego Młyna nad „ Złotym Potokiem”.

Pierwsza wzmianka o Warcie Bolesławieckiej, ówczesnej osadzie granicznej na stylu terytorium lwóweckiego i bolesławieckiego pochodzi z dokumentu lokacyjnego Lwówka Śląskiego z 1217 roku.

Gmina Warta Bolesławiecka charakteryzuje się ciekawym zróżnicowanym położeniem geograficznym. Część południowa gminy to rejon Pogórza Kaczawskiego charakteryzujący się występowaniem licznych wychodni skał podłoża osadów kenozoicznych tworzących wyraźne wzniesienia i garby. Przez Środek gminy prowadzi wąska dolina rzeki Bobrzycy - prawobocznego dopływu rzeki Bóbr. Każdego turystę odwiedzającego gminę urzeknie krajobraz z łagodnymi, rozległymi pagórkami, zalesionymi wzgórzami oraz wąskimi dolinami, w których zlokalizowane są zabudowania wsi. Idealnym miejscem do spacerów i odpoczynku wśród zieleni są dwa kompleksy parków zamkowych: w Warcie Bolesławieckiej oraz Tomaszowie Bolesławieckim. Miejscem do aktywnego wypoczynku na terenie gminy są ścieżki rowerowe oraz Złoty szlak rowerowy z ciekawymi zabytkami  w miejscowości Warta Bolesławiecka. Posiadamy boiska sportowe o wysokim standardzie nawierzchni sztucznej do gry w siatkówkę, koszykówkę i trawie syntetycznej do gry w piłkę nożną. Dla pragnących wypocząć w inny sposób proponujemy dom grilowy z piecem chlebowym w Warcie Bolesławieckiej oraz park wypoczynkowy i skwer w Raciborowicach Górnych i Raciborowicach Dolnych.

Zapraszamy do udziału w cyklicznych imprezach kulturalnych jak: Dożynki Gminne, koncerty zespołów muzycznych, warsztaty biblioteczne wraz z konkursami, przeglądy muzyczne (w tym kolędnicze, folklorystyczne, itp.)

Gmina słynie z wydobywanego tutaj piaskowca, wyrobów ceramicznych oraz szkła szlachetnego. Na terenie gminy produkty te wytwarzają min. Zakłady Ceramiki i „ Studio Borowski Sp. z o.o w Tomaszowie Bolesławieckim.

Dla zmniejszenia emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych przeprowadzono modernizację dróg gminnych i parkingów przy obiektach użyteczności publicznej, a efekt to 100% dróg gminnych o nawierzchni asfaltowej.

Gmina posiada certyfikat „ Gmina Fair Play”, Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, „ Dolnośląski Klucz Sukcesu”, „ Lider Polskiej Ekologii”, „ Gmina Przyjazna Środowisku”.

Zapraszamy do odwiedzania Gminy Warta Bolesławiecka, gdzie nie brak wspaniałych walorów historycznych i przyrodniczych. Zachęcamy do wypoczynku na łonie natury wśród ciszy oraz spokoju, do skorzystania z uprzejmości i gościnności mieszkańców.