Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Bożejowice - Dom Ludowy, plac zabaw, boiska sportowe oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny

Panorama Gryfowa Śląskiego

Zamek Czocha - najatrakcyjniejszy zabytek w Gminie Leśna

Schronisko dla zwierząt małych Schronisko w Lubańskim Wielkim Lesie

Schronisko dla Małych Zwierząt w Przylasku

                       Schronisko dla Małych Zwierząt w Przylasku rozpoczęło działalność w listopadzie 2014 roku z inicjatywy Związki Gmin „KWISA”  zrzeszającego 15 gmin i miast,  którego działanie skupia się m.in. na pracy dla dobra bezdomnych zwierząt. W drodze przetargu wyłoniono operatora Schroniska - Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z.o.o „IZERY”- który zarządza obiektem do dnia dzisiejszego. Schronisko finansowane jest z budżetu gmin, które należą do Związku Gmin „KWISA”.

                       Obiekt usytuowany jest na terenie Wielkiego Lasu Lubańskiego w kompleksie budynków po byłym Łużyckim Oddziale Straży Granicznej w Lubaniu i zajmuje ok. 1.1 ha powierzchni. Na terenie znajdują się budynki socjalne i gospodarcze oraz 144 kojce zewnętrzne dla psów w dobrej kondycji fizycznej i 11 kojców ogrzewanych wewnątrz budynku dla psich seniorów i maluchów. Psy w trakcie leczenia i rehabilitacji zajmują pomieszczenie izolatki. Natomiast w budynku „Kociarni” swoje schronienie mają koty, dla których przygotowanych jest ok. 40 miejsc.           

                         Schronisko nie jest domem docelowym zwierząt bezdomnych. Jest przystankiem na drodze życia zwierzęcia, które dostało koleją szansę na lepszą przyszłość. W schronisku przebywają zwierzęta porzucone, odebrane administracyjnie, zwierzęta które straciły właściciela lub uległy wypadkowi. Od początku działalności  przyjęto 3000 psów i 1500 kotów.  W najgorszych latach (tj. 2018-2019) do schroniska trafiało ok. 450 psów i 150 kotów rocznie. W najtrudniejszym momencie, w schronisku przebywało 240 psów i 80 kotów. Od 2020 roku nastąpił spadek ilości przyjmowanych zwierząt i obecnie w obiekcie przebywa ok. 90 psów i 30 kotów.

                          W placówce zatrudnionych jest sześciu opiekunów zwierząt, osoba zajmująca się adopcją i prowadzeniem dokumentacji oraz Kierownik Schroniska. Na terenie schroniska znajduje się gabinet weterynaryjny, w którym lekarz weterynarii sprawuje opiekę medyczną nad zwierzętami oraz współpracuje z kadrą na rzecz dobra zwierząt.

                            Każde zwierzę, które trafia do schroniska jest badane przez lekarza weterynarii, zostaje zaczipowane, sfotografowane, wpisane do ewidencji komputerowej i umieszczone w kojcu na 14-dniowej kwarantannie. Następnie celem odnalezienia właściciela, wizerunek zwierzęcia umieszczany jest na stornie internetowej www.przylasek.eschronisko.pl i profilu facebookowym „Schronisko Przylasek”. W przypadku nieodebrania zwierzęcia przez właściciela rozpoczyna się proces przygotowania zwierzęcia do adopcji (szczepienia, sterylizacja/kastracja, niezbędne badania lekarskie i leczenie). Pracownik zajmujący się adopcją publikuje wizerunek psa/kota na stronach internetowych oraz przyjmuje osoby zainteresowane adopcją. Każda adopcja poprzedzona jest wywiadem i wizytą przed adopcyjną w nowym miejscu zamieszkania zwierzęcia. Pozytywny wynik procesu adopcyjnego skutkuje podpisaniem umowy adopcyjnej i wydaniem zwierzęcia do nowego domu.

                            Nieocenioną pomocą dla podopiecznych schroniska jest również wsparcie, jakie otrzymujemy od społeczeństwa  w postaci wizyt w placówce i wyprowadzania psów na spacery, zbiórek żywności i darów rzeczowych, organizowanych przez placówki oświatowe a także przekazywanych przez darczyńców indywidualnych.