Gmina Lubań

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

     Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do odwiedzania Gminy Lubań, jednego z ciekawszych miejsc południowo-zachodnich części województwa dolnośląskiego. Gmina  Lubań jest typową Gminą rolniczą, leży na Pogórzu Izerskim w północno-wschodniej części powiatu lubańskiego, zajmuje powierzchnię 142,15 km² i zamieszkują ją około 6500 mieszkańców.

      W skład gminy wchodzi 12 sołectw, w których skupionych jest 13 miejscowości – Jałowiec, Kościelniki Dolne, Kościelnik, Henryków Lubański, Mściszów, Nawojów Łużycki, Nawojów Śląski, Pisarzowice, Radogoszcz, Radostów Dolny, Radostów Średni, Radostów Górny i Uniegoszcz.

     Atrakcyjność gminy to nie tylko walory przyrodnicze, ale również, liczne zabytki, średniowieczne krzyże pokutne, oraz kapliczki przydrożne, które zapraszają do poznania bogatej historii tych terenów.

      Na szczególne zainteresowanie zasługuje dwór z przepięknymi , wykonanymi z piaskowca krużgankami, który znajduje się w Nawojowie Łużyckim.

     W Henrykowie Lubańskim znajduje się  zespół kościelny, na który składa się kościół parafialny św. Mikołaja, mur cmentarza z podcieniami i bramą ( 2 połowa XVIII wieku ), wśród roślin na szczególną uwagę zasługuje najstarsze drzewo w Polsce – cis pospolity- jego wiek szacuje się na ok. 1300 lat.

    Wszystkich turystów oraz okolicznych mieszkańców zapraszamy także na Ogólnopolskie Imieniny Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego, które co roku  odbywają się w okolicach 15 lipca. Każdorazowo w imieninach uczestniczą sławni Henrycy. Impreza jest dwudniowa, w czasie której każdy znajdzie coś dla siebie.

     Godnym uwagi jest szlak pielgrzymkowy Św. Jakuba, który przebiega między innymi przez miejscowości wchodzące w skład gminy, tj. Uniegoszcz, Radogoszcz, Nawojów Śląski, , Pisarzowice oraz Henryków Lubański. Ideą utworzonego szlaku  było połączenie Jakubowa, jako ośrodka kościelnego kultu Św. Jakuba do znanego europejskiego szlaku pielgrzymkowego wiodącego do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

      W Henrykowie Lubańskim znajduje się także schronisko młodzieżowe, które oferuje bazę noclegową dla 20 osób – pielgrzymów.

     Niebywałą atrakcją gminy jest również tor motocrosowy znajdujący się w miejscowości Jałowiec. Ta nietypowa dyscyplina sportu przyciąga coraz większą rzeszę zawodników. Regularnie na torze odbywają się treningi klubów sportowych. Ponadto na torze organizowane są zawody krajowe, jak i międzynarodowe.

 

Galeria


 • Powiększ zdjęcie Kościół Trzech Króli w Radostowie

  Kościół Trzech Króli w Radostowie

 • Powiększ zdjęcie Kruzgank w Nawojowie Łużyckim

  Kruzgank w Nawojowie Łużyckim

 • Powiększ zdjęcie Rzeka Kwisa w Nawojowie Łużyckim

  Rzeka Kwisa w Nawojowie Łużyckim