Gmina Leśna

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

Serdecznie zapraszamy do poznania Gminy Leśna, która należy do jednego z atrakcyjniejszych obszarów turystycznych na terenie Dolnego Śląska. Gmina położona jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego na Pogórzu Izerskim nad rzeką Kwisą.

Spotkają Państwo tutaj niepowtarzalne, walory przyrodnicze, niespotykane gdzie indziej zamki pałace, liczne szlaki piesze, wodne, rowerowe i konne.

Leśna jest  jedną z nielicznych gmin podgórskich, która ma dwa  malowniczo położone i atrakcyjne turystycznie dwa Jeziora: Leśniańskie i Złotnickie. Stanowią one idealne miejsce do letniego wypoczynku, uprawiania sportów wodnych oraz rejsów stateczkiem.

Rzeka Kwisa oraz jeziora dostarczają wielu wrażeń dla osób lubiących kajakarstwo górskie, spływy kajakowe lub pontonowe, wędkowanie, wypoczynek nad wodą, obcowanie z dziką naturą.

Oprócz wodnych atrakcji Leśna i jej okolice nadają się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i ekstremalnej. Trasy szlaków są urozmaicone pod względem widokowym i poznawczym, przebiegają w pobliżu najciekawszych obiektów zabytkowych, turystycznych i przyrodniczych.

Zapraszamy także do wędrówki Perłowym Szlakiem na brzegiem Kwisy. Jeszcze 200 lat temu na szlaku tym znajdowano prawdziwe perły, wytwarzane przez skójkę perłorodną. Szlak ten rozpoczyna się w leśniańskim rynku, a kończy przy ogromnej zaporze wodnej w Leśnej.

Największą atrakcją turystyczną gminy znaną w kraju i za granicą jest Zamek Czocha jeden z najbardziej tajemniczych na Dolnym Śląsku. Nakręcono w nim ponad 20 filmów w tym tak znane jak: „Gdzie jest Generał” polski film fabularny, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” serial polski, „Dwa Światy” polsko-australijski serial telewizyjny, „Dywersant” rosyjski serial wojenny, Sensacje XX wieku" program popularno-naukowy.

 

Galeria


 • Powiększ zdjęcie Sztolnie w Leśnej

  Sztolnie w Leśnej

 • Powiększ zdjęcie Wieża Szubienicza

  Wieża Szubienicza

 • Powiększ zdjęcie Zamek Czocha

  Zamek Czocha

 • Powiększ zdjęcie Zamek Świecie

  Zamek Świecie

 • Powiększ zdjęcie Zalew Leśniański

  Zalew Leśniański