Gmina Olszyna

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Gmina Olszyna (powiat lubański) położona jest na Podgórzu Izerskim na północ od Jeziora Złotnickiego i Jeziora Leśniańskiego, które są sztucznymi zbiornikami wodnymi na rzece Kwisa. Osią gminy jest zachodnia część Obniżenia Lubomierza, którym płynie Olszówka, lewy dopływ Kwisy. Wzdłuż niej rozciąga się zabudowa miasta Olszyna.

Olszyna jest starą miejscowością, jej początki sięgają pierwszych lat XIII wieku. Przyjąć należy, że rozciągnięta na 9 kilometrów, miejscowość powstała gdy wielu Saksonów, Frankonów i Turyngczyków wyruszało na wschód z przeludnionych środkowych Niemiec w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Korzystając z zaproszeń książąt śląskich i czeskich, budowali osiedla wzdłuż biegów rzek i dróg. Pierwsze wzmianki o Olszynie pochodzą z 6 listopada 1254, kiedy po raz pierwszy wzmiankowana jest jako Olsna w kontekście kontraktu dzierżawnego zawartego między Zakonem Sióstr Św. Marii Magdaleny od Pokuty z Nowogrodźca nad Kwisą a właścicielem zamku Gryf – Wittigo de Greiffenstein. Od 1848 roku, za sprawą Roberta Rusheweyha, Olszyna stała się ważnym w całych ówczesnych Niemczech, ale i w Europie i na świecie, ośrodkiem przemysłu meblarskiego. Sławę tej niewielkiej dolnośląskiej osadzie przyniósł patent na stół rozsuwany uzyskany przez Rusheweyha w 1879 roku. Olszyńskie fabryki meblarskie Roberta Rusheweyha i Augusta Hainke przetrwały obie wojny światowe, a w nowych czasach już jako Olszyńskie Fabryki Mebli znane były w całej Polsce jako jeden z czołowych producentów mebli aż do 2008 roku, kiedy ogłoszono upadłość przedsiębiorstwa. Mimo wszystko do dziś pamięć o tradycjach meblarskich jest wśród mieszkańców bardzo żywa.

1 stycznia 2005 roku miejscowość Olszyna otrzymała prawa miejskie, będąc wówczas najmłodszym dolnośląskim miastem. Dziś Olszyna jest siedzibą gminy, w której skład wchodzi dziewięć sołectw. Rozbudowana sieć komunikacji drogowej umożliwia rozwój turystyki, przemysł oraz drobnej przedsiębiorczości. Z uwagi na bogatą historię zarówno miasto, jak i przylegające doń sołectwa poszczycić się mogą wieloma zabytkami, wśród których znaleźć można nie tylko kościoły, zamki i pałace, ale także domy przysłupowe. Okolica wciąż zachwyca pięknem krajobrazu oraz mnogością urokliwych miejsc.

Od 2006 roku sztandarową imprezą Olszyny jest Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Jerzego Szmajdzińskiego, w którym udział biorą orkiestry z Polski, Niemiec i Czech.

 

ATRAKCJE GMINY OLSZYNA

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Olszynie

To najstarszy zabytek w Olszynie. Pierwsze wzmianki o świątyni katolickiej pochodzą z 1314 w Kronikach Miasta Gryfowa, gdzie wspomina się, że książę Bolesław IV Rozrzutny (zwany także Hojnym) w tym właśnie roku odsprzedał prawa patronatu nad Olszyną zwaną wówczas Olsna. W 1520 roku kościół za sprawą proboszcza ks. Vinzenza Wonscha, a w 1523 roku cała parafia, były już luterańskie. Dopiero 6 kwietnia 1654 roku na mocy Pokoju Westfalskiego świątynia wróciła do rąk katolickich. Z okresu Reformacji pochodzi m.in. 100-polowy kasetonowy sufit przedstawiający postaci Chrystusa, Apostołów oraz Anioła Pokoju (1614 rok), a także ołtarz główny, będący fundacją rodziny von Uechtritz (1652 rok). Wśród zabytkowego wyposażenia wymienić należy m.in. romańską chrzcielnicę, a także tzw. Ołtarz Oliwny z pocz. XVIII wieku. Do kościoła przylega barokowa dzwonnica, która dobudowana została w latach 1709-1711 przez ówczesnego właściciela Majątku Zamkowego barona Abrahama Ernsta von Döbschütz. Z kościołem związane są liczne legendy, m.in. z czasów wojen husyckich.

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie

Druga świątynia ewangelicka w Olszynie po tej, która wybudowana została w latach 1740-1742 w centrum miejscowości za zgodą króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Obecny kościół, zbudowany w latach 1895-1897 w stylu neogotyckim i poświęcony 23 września 1897 roku, powstał w innym miejscu niż pierwszy, na wzgórzu powyżej Olszówki. Wszystko po to, aby ochronić dom Boży od powodzi, która kilkakrotnie w XIX wieku nawiedziła Olszynę. Od lipca 1946 roku kościół pełni funkcje katolickiej świątyni parafialnej pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP. W kościele znajdują się zabytkowe ołtarze z XVII i XIX wieku, a także organy firmy Schlag&Söhne ze Świdnicy.

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Biedrzychowicach

Kościół w Biedrzychowicach wybudowany został w latach 1654-1656 i pełnił funkcję tzw. Grenzkirche - kościoła granicznego "Zum Jesusbrunnen". Uczęszczali do niego ewangelicy nie tylko z Biedrzychowic, ale również z Olszyny, Gryfowa i okolic. Od 1946 roku kościół stał się świątynią katolicką pw. Św. Antoniego. Wewnątrz świątyni zobaczyć można zabytkowy ołtarz główny, organy, a także doskonale zachowaną kaplicę grobową właścicieli Biedrzychowic w latach 1668-1787 – rodziny von Schweinitz.

Pałac w Biedrzychowicach

Pierwsze wzmianki o dworze szlacheckim w Biedrzychowicach pochodzą z 1527 roku za czasów kiedy wieś była w rękach rodziny von Nostitz. W 1702 roku Moritz Christian von Schweinitz przebudował dwór w okazały barokowy pałac. Jest to okazała trzykondygnacyjna budowla pokryta mansardowym dachem. Do głównego wejścia prowadzi most z suchą fosą. Budynek otoczony jest pięknym parkiem w stylu angielskim. Właścicielem, którzy przyczynił się do rozkwitu wsi był baron Aleksander von Minutoli - wielki kolekcjoner dzieł sztuki, posiadający kolekcje szkieł weneckich, ceramiki egipskiej, etruskiej czy greckiej. Jego zbiory zawierały też mumie i maski afrykańskie. Jako mecenas sztuki odrestaurował zamek Rajsko nad Jeziorem Złotnickim. Kolejnym właścicielem poprzez małżeństwo z córką Anną był Joachim von Pfeil und Klein Ellguth, podróżnik i kartograf, odkrywca Niemieckiej Afryki Wschodniej. Obecnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej.

Zamek Rajsko

Jedni twierdzą, że nigdy w tym miejscu nie powstała żadna warownia, inni - wręcz przeciwnie - zameczek istniał i funkcjonował jako jedna z granicznych twierdz wchodzących w skład historycznego Okręgu Kwisy. Zgodnie z tradycją stał tu w średniowieczu dwór myśliwski, który w wyniku rozbudowy przekształcony został w warownię rycerzy-rabusiów o nazwie Neidburg. Obiekt zniszczony został w 1431 roku przez husytów, a następnie opuszczony popadł w ruinę. Od pocz. XX wieku do końca II wojny światowej mieściło się tutaj schronisko młodzieżowe, noszące imię jednego z ostatnich właścicieli biedrzychowickiego majątku - hrabiego Joachima von Pfeil und Klein Ellguth. Obecnie Zamek Rajsko, po gruntownej restauracji, jest jednym z najpiękniejszych obiektów, które można zwiedzać, podziwiając wspaniałą panoramę Zalewu Złotnickiego z Zamkiem Czocha na horyzoncie.

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna działa w Olszynie od 2005 roku. Powstała z inicjatywy kapelmistrza Andrzeja Tomasza Drozdowicza przy bardzo wydatnej pomocy burmistrza Leszka Leśko i wsparciu Rady Miejskiej. Zespół ten jest formacją o charakterze amatorskim, a tworzą ją muzycy, którzy kochają swoją pasję i wnoszą bardzo duży wkład w popularyzację kultury muzycznej na Dolnym Śląsku. Orkiestra kultywuje przedwojenne tradycje muzyczne Olszyny. Orkiestra zabezpiecza wszystkie potrzeby gminy i powiatu lubańskiego w oprawę muzyczną, w czasie świąt państwowych, kościelnych, świeckich i okolicznościowych. Ponadto systematycznie występuje na terenie okolicznych powiatów, kraju oraz poza jego granicami dając ok. 50 koncertów rocznie.

Zalew Złotnicki

Zalew Złotnicki - nad brzegami znajdują się ośrodki kolonijno-wczasowe, usytuowane w lasach z dala od zgiełku miejskiego. Jest to oaza ciszy i spokoju, pobliskie tereny znakomicie nadają się na piesze i rowerowe wycieczki, amatorzy wędkowania i grzybobrania nie odjadą stąd zawiedzeni. Ośrodki w swoich ofertach zapewniają organizowanie imprez zgodnie z życzeniami gości. Dogodny dojazd do nich zapewnia dobrze rozwinięta sieć gminnych dróg. Władze gminne stawiają na turystykę w oparciu o rodzinne atrakcje, ściągające tu spragnionych odpoczynku w otoczeniu przepięknych terenów.

Tor motocrossowy - Sowia Chata

Motocross niemal już na stałe wpisał się w sportową tradycję ziemi olszyńskiej. Prowadzi go Alchemia Adventure Sp.zo.o. pod wodzą Jacka Liszkowskiego. Dzięki organizowanym na nim imprezom olszyński tor motocrossowy jest rozpoznawany nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Tor „Sowia Chata”, dzięki swym walorom, również zyskał ogromną popularność. Odbywają się na nim międzynarodowe zawody motocrossowych amatorów oraz zawody country cross. Jego cechy techniczne docenili już sportowcy z całej Europy, a w szczególności zawodnicy z Czech i Niemiec, dla których motocross jest jedną z ulubionych dziedzin sportowych. Cały tor wytyczony został w naturalnym zagłębieniu terenowym, co pozwala widzom śledzić każde okrążenie od startu do mety.

 

 

Galeria


 • Powiększ zdjęcie Olszyna z lotu ptaka

  Olszyna z lotu ptaka

 • Powiększ zdjęcie Pałac w Biedrzychowicach

  Pałac w Biedrzychowicach

 • Powiększ zdjęcie Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna

  Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna

 • Powiększ zdjęcie Jezioro Złotnickie

  Jezioro Złotnickie

 • Powiększ zdjęcie Kościół Biedrzychowice

  Kościół Biedrzychowice

 • Powiększ zdjęcie Kościół Podwyższenia Krzyża Olszyna

  Kościół Podwyższenia Krzyża Olszyna

 • Powiększ zdjęcie Kościół św Józefa Olszyna

  Kościół św Józefa Olszyna

 • Powiększ zdjęcie Kościół św Józefa Olszyna

  Kościół św Józefa Olszyna

 • Powiększ zdjęcie Tor Motocrossowy

  Tor Motocrossowy

 • Powiększ zdjęcie Zamek Rajsko

  Zamek Rajsko